managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Spacex geeft prioriteit aan een stad op de maan boven een kolonie op Mars

Posted by managing21 on februari 10th, 2026

Het ruimtevaartbedrijf Spacex geeft prioriteit aan de oprichting van een zelfgroeiende stad op de maan, boven een kolonie op de planeet Mars. Dat heeft Elon Musk, topman van Spacex, gezegd. Deze beslissing betekent een opvallende koerswijziging in de ruimteambities van Elon Musk.

Volgens Musk zou een maanstad binnen tien jaar gerealiseerd kunnen worden. “De missie van Spacex blijft hetzelfde”, benadrukte Musk. “Het bewustzijn en het leven zoals wij dat kennen willen wij uitbreiden naar de sterren.”

De koerswijziging duidt op een andere focus voor Spacex. Musk stelt al jaren dat het bedrijf de mensheid moet helpen om een beschaving op Mars te vestigen met behulp van de nog in ontwikkeling zijnde megaraket Starship. Het is niet de eerste keer dat Musk de planning voor een Marsmissie aanpast. In 2016 suggereerde hij bijvoorbeeld dat een landing in 2018 mogelijk was, later schoof werd die datum naar 2022 opgeschoven.

Daarna wijzigde Musk de timing opnieuw. In 2025 gaf hij aan dat het bedrijf dit jaar vijf onbemande Starships naar Mars wilde sturen, beladen met robots van zijn autobedrijf Tesla. Het jaar 2026 werd daarbij als een gunstige periode gezien, omdat de stand van de banen van de aarde en Mars de reistijd tot ongeveer zes maanden zou verkorten. Zulke gunstige uitlijningen doen zich elke twee jaar voor en bepalen het natuurlijke ritme van Marsmissies.

De ontwikkeling van Starship blijkt echter problematischer dan Musk had voorzien. De raket kende de afgelopen jaren meerdere testvluchten met catastrofale mislukkingen. Daarnaast is Spacex verantwoordelijk voor een bemande maanlanding met Starship als kernonderdeel van Artemis III-missie van de Nasa, die de eerste terugkeer van mensen naar de maan sinds 1972 moet worden. Door de aanhoudende problemen met Starship is Artemis III inmiddels uitgesteld. Volgens de Nasa zou een lancering nu op zijn vroegst in 2028 kunnen plaatsvinden.

Andere factoren die mogelijk bijdragen aan de koerswijziging zijn de samensmelting van Spacex met het technologiebedrijf xAI van Musk, dat gericht is op artificiële intelligentie. Die samenwerking zou een miljoen datacenters in een baan rond de aarde moeten brengen. Musk stelde dat dit project, in combinatie met Starship, uiteindelijk zou kunnen leiden tot de productie en lancering van satellieten vanaf het maanoppervlak.

Musk zei dat Spacex over vijf tot zeven jaar de focus op Mars weer zal oppakken, maar beklemtoonde dat het opbouwen van een basis op de maan efficiënter is. “De hoogste prioriteit is het veiligstellen van de toekomst van de beschaving en de maan is daarbij een sneller traject,” beklemtoonde hij.