managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Nieuwsoverzicht

Posted by managing21 on april 12th, 2007

Het Zweedse modeconcern H&M lanceert in haar Chinese filiaal een badpakkencollectie die werd gerealiseerd in samenwerking met de Australische zangeres Kylie Minogue. “Kylie heeft met onze ontwerpers samengezeten en ons ideeën aan de hand gedaan. Die ideeën hebben wij dan verder ontwikkeld,” vertelt Jörg Andersson, hoofd marketing van H&M. De collectie krijgt de naam ‘H&M loves Kylie’ en omvat vijftien verschillende stukken. Later zou ze ook in de rest van de wereld te verkrijgen zijn. De kledingketen wil met de nieuwe collectie de opening van het eerste H&M-filiaal in het Chinese Shanghai vieren. H&M is naar eigen zeggen van plan om een gevestigde waarde te worden in Azië. In maart opende het Zweedse concern er een eerste winkel in Hongkong. Op de eerste dag kwamen daar al 1.000 klanten over de vloer. H&M wil in de toekomst ook nog drie winkels openen in Hongkong. In Shanghai wordt eind april eveneens een tweede winkel geopend. In 2008 tenslotte is de Japanse hoofdstad Tokio aan de beurt.

Een jaar na de lancering zijn al meer dan 2,5 miljoen domeinnamen met de eu-extensie geregistreerd op het internet. Dat heeft de Europese Commissie bekendgemaakt. Met meer dan 2,5 miljoen domeinnamen is .eu de op twee na populairste extensie in Europa. Wereldwijd staat het Europese internetdomein intussen op de zevende plaats. “Na slechts één jaar is .eu al niet meer weg te denken uit de Europese cyberspace,” stelt eurocommissaris voor Informatiemaatschappij Viviane Reding tevreden vast. De meeste aanvragen voor .eu-domeinnamen zijn afkomstig uit Duitsland (31 procent), Groot-Brittannië (17 procent) en Nederland (12 procent). Het succes van .eu gaat in de meeste lidstaten wel gepaard met een toename in aanvragen voor nationale domeinnamen.

Er is een overnamebod in de maak op Gold Fields, de op drie na grootste goudproducent ter wereld. De Amerikaanse investeerder Edward Pastorini zou een consortium, waartoe ook andere mijngroepen behoren, aanvoeren, meldt het persbureau Bloomberg na inzage van interne documenten. Pastorini ontkent het bericht niet. Hij koopt nu al aandelen en wil tegen juni of juli al een belang van 10 procent hebben vooraleer een bod uit te brengen. Tegen de huidige beurskoers is het 12,5 miljard dollar waard. Ian Cockerill, de gedelegeerde bestuurder van Gold Fields, zegt nog altijd niet benaderd te zijn.

Bij de Duitse autobouwer Opel zijn volgens Duitse mediaberichten duizenden jobs in gevaar. De directie van het moederbedrijf General Motors start binnenkort gesprekken met werknemersvertegenwoordigers uit heel Europa over de afbouw van overcapaciteit. De bonden vrezen een zware sanering in fabrieken van de Opel Astra, die ook in Antwerpen van de band rolt. Volgens de berichten komt GM in een interne optelsom tot het besluit dat de kosten na de geplande vernieuwing van verschillende modellen tegen 2009 met minstens 450 miljoen euro moeten dalen. Een van de modellen die tegen 2009 een vervanger krijgen, is de middenklasser Opel Astra. Een Opel-woordvoerder stelde dat er gesprekken lopen tussen de directie en de ondernemingsraad over de toekomstige productievestigingen voor de Astra. Het resultaat daarvan zou pas eind 2007 bekend zijn.

Het oliebedrijf Royal Dutch Shell gaat zijn niet-Amerikaanse aandeelhouders 352,6 miljoen dollar schadevergoeding uitkeren voor de zaak van de oliereserves. Shell overschatte in 2004 de bewezen aardgas- en aardoliereserves met 20 procent en moest die afboeken. Twee directieleden werden ontslagen. Liefst vijftig institutionele aandeelhouders en verenigingen van aandeelhouders in Europa hebben samen een rechtszaak aangespannen tegen Shell wegens schade door de zaak van de overschatte olie- en gasreserves in 2004. Toch weigert Shell schuld te bekennen in de zaak. De regeling gaat door indien ook het hof van beroep in Amsterdam met de voorwaarden instemt en de minnelijke schikking bindend verklaart. In de Verenigde Staten loopt een soortgelijke rechtszaak. Shell streeft ook met de Amerikaanse rechtbank een minnelijke schikking na om de Amerikaanse aandeelhouders eenzelfde vergoeding toe te kennen als de Europese. Zij zouden al binnen enkele weken 80 miljoen dollar schadevergoeding krijgen,

De Zwitserse farmagroep Novartis verkoopt haar babyvoedingsdochter Gerber aan de producent van voedingsmiddelen Nestlé. Aan de verkoop hangt een prijskaartje van 5,5 miljard dollar. De transactie, die nog moet goedgekeurd worden door de bevoegde autoriteiten, wordt in de tweede helft van dit jaar afgerond. De verkoop kadert in de strategie van Novartis om te focussen op gezondheidsproducten en farmaceutica. Door de overname krijgt Nestlé bijna 80 procent van de babyvoedingmarkt in de Verenigde Staten in handen. Gerber verkoopt 300 producten in 50 landen. In 2006 tekende Gerber voor een netto omzet van 1,6 miljard dollar.

De werkloosheid in Australië is in maart afgenomen naar het laagste peil in 31 jaar. Het bureau voor de statistiek in Sydney maakte bekend dat afgelopen maand 4,5 procent van de Australische beroepsbevolking zonder werk zat, het laagste niveau sinds mei 1976. Vooral bouw- en mijnbouwbedrijven, de overheid en de detailhandel in Australië zijn naarstig op zoek naar extra personeel. In 2006 zijn er meer dan 300.000 nieuwe arbeidsplaatsen bijgekomen. De Australische beroepsbevolking telt ongeveer 10,4 miljoen mensen op een totaal van 20,8 miljoen.

Nergens in Europa staan zoveel vrouwen aan de top van het bedrijfsleven dan in Zweden. Daar houdt het goede nieuws echter op, want de Zweedse bestuursleden krijgen ook het laagste loon ter wereld. De resultaten blijken uit een studie die Heidrick & Struggles voerde bij tien Europese landen. Volgens de cijfers is bij de 27 grootste concerns in Zweden 21,3 procent van de raad van bestuur vrouwelijk. Daarmee gaat Zweden Groot-Brittannië en Duitsland vooraf, die met respectievelijk 15,2 procent en 12,4 procent op plaats twee en drie komen. Portugal torst met 0,7 procent de rode lantaarn. Van de tien onderzochte landen krijgen de Zweedse topmanagers wel de laagste lonen. Een gemiddelde ceo van een groot concern krijgt bij de Scandinaven 960.000 euro. De Duitse bonzen spannen de kroon met gemiddeld 3 miljoen euro.

De economische groei en het tekort aan informatici heeft ook zijn gevolgen voor de salarissen van informatici. Gemiddeld ging het loon van de Belgische informaticus er vorig jaar met 4,1 procent op vooruit. Dat blijkt woensdag uit een onderzoek van consultancybedrijf SD WORX, in samenwerking met het vakblad Smart Business Strategies. Sommige IT-profielen gaan er zelfs met meer dan 5 procent op vooruit. Opmerkelijk is dat sommige lagere functies, zoals helpdesk-medewerkers, er blijkbaar beter op vooruit gaan dan de grootverdieners. “Ze lijken hun achterstand inzake loon wat in te halen,” stelt William Visterin, hoofdredacteur van Smart Business Strategies, vast.

De bekende Nederlandse architect Rem Koolhaas heeft aan de tekentafel gezeten voor het Italiaanse modehuis Prada. De modelijn die hij ontwierp, Obvious Classics #1, bestaat uit 27 verschillende wit katoenen shirts met kunstzinnige prints. De collectie is te koop bij 22 verkooppunten wereldwijd. De beelden op de shirts, billboards for the future genaamd, zijn ludieke tekeningen over politieke en sociale thema’s, zoals klimaatcontrole, culturele identiteit en genetica. Prada en Koolhaas is geen nieuwe combinatie. Miuccia Prada vroeg Koolhaas in 1999 om mee te denken over de toekomst van het merk. Dankzij de connecties van Koolhaas raakte de Guggenheim stichting ervan overtuigd een deel van hun museum in New York af te staan aan een modewinkel. Ook als architect drukte Koolhaas een stempel op Prada. Het Epicenter in New York, een van de hoofdwinkels van Prada, dat eind 2001 werd opgeleverd, is een ontwerp van Koolhaas. Ook een avantgardistisch filiaal in Los Angeles is van zijn hand.

Meer Nieuws