managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Nieuwsoverzicht – Dinsdag 28 september 2021

Posted by managing21 on september 28th, 2021

Het Britse reclameconcern WPP Group heeft in de Verenigde Staten met de Securities & Exchange Commission (SEC) een schikking getroffen omdat een aantal buitenlandse divisies van het bedrijf bij omkoping en andere frauduleuze constructies zouden zijn betrokken. Het reclameconcern geeft niet toe de regelgeving van de Amerikaanse Foreign Corrupt Practices Act te hebben overtreden, maar zal toch een boete van meer dan 19 miljoen dollar betalen. Volgens de Amerikaanse autoriteiten heeft WPP Group onvoldoende inspanningen gedaan om in de loop van het voorbije decennium de praktijken van een aantal buitenlandse divisies – onder meer in India, China, Brazilië en Peru – door te lichten. De Amerikaanse autoriteiten zeggen dat WPP Group zich teveel door winstbejag en omzetgroei heeft laten leiden. De onderneming zegt sindsdien zijn beleid te hebben veranderd.

De inwoners van Berlijn vragen dat de grote immobiliënmaatschappijen, die verantwoordelijk zijn voor de krapte op de huurmarkt van de Duitsland, worden onteigend. Dat is de conclusie van een referendum dat in Berlijn over de materie is gehouden. Het initiatief viseert vooral de groepen Deutsche Wohnen en Vonovia – In Noorwegen zal het Oljefondet, de grootste investeerder van de wereld, aan de bedrijven uit zijn portefeuille bepaalde milieudoelstellingen kunnen opleggen. Dat heeft de Noorse Arbeiderspartij, die recent de parlementsverkiezingen heeft gewonnen, duidelijk gemaakt – De logistieke groep Ninja Van uit Singapore heeft met een kapitaaloperatie een bedrag van 578 miljoen dollar opgehaald. Door deze injectie zal het volgens de top van het bedrijf nog minstens achttien maand duren vooraleer een eventuele beursintroductie zou worden overwogen.

De China National Offshore Oil Corporation (Cnooc) wil met een introductie op de Shanghai Stock Exchange een bedrag van 35 miljard yuan (5,4 miljard dollar) ophalen. Cnooc is door sancties van de New York Stock Exchange verwijderd en zoekt nu naast zijn notering op de beurs van Hongkong naar een tweede markt in Shanghai – In de Verenigde Staten is Mark Gyetvay, vice-voorzitter van de Russische gasproducent Novatek, gearresteerd. De man wordt ervan beticht een vermogen van 93 miljoen dollar in offshore accounts te hebben verborgen. Gyetvay, die zowel de Russische als Amerikaanse nationaliteit heeft, houdt zijn onschuld staande – De Chinese autobouwer Geely wil tegen het midden van dit decennium een wereldwijd netwerk van 5.000 stations voor het wisselen van batterijen uitbouwen. Dat heeft de top van het Chinese bedrijf aangekondigd. 

Consumenten die in China aan een dreigende crisis op de woningmarkt zouden zijn blootgesteld, zullen door de Chinese centrale bank worden beschermd. Dat heeft de People’s Bank of China gemeld. Daarmee hoopt de Chinese overheid het gevaar op besmetting door problemen bij Evergrande in te dijken – De Europese Commissie heeft de overname van de Britse groep Charge Now door een joint-venture van Daimler, BMW en British Petroleum (BP) goedgekeurd. Opgemerkt wordt dat de concurrentie op de markt door de overname niet in het gedrang komt – De Duitse winkelketen Aldi gaat 1,3 miljard pond investeren om zijn aanwezigheid in het Verenigd Koninkrijk over een periode van twee jaar verder te versterken. Aldi wil tijdens die periode een honderdtal Britse filialen openen en in het midden van Engeland een nieuw distributiecentrum opzetten.

De Franse groep Faurecia, toeleverancier voor de autosector, heeft een openbaar bod gelanceerd op zijn Duitse sectorgenoot Hella. Dat heeft Faurecia gemeld. De combinatie komt in de wereldwijde ranglijst met grootste toeleveranciers voor de automarkt op een zevende plaats – De Amerikaanse autobouwer Polestar neemt een notering aan de technologiebeurs Nasdaq. Dat gebeurt door een fusie met de spac Gores Guggenheim. Door de operatie Polestar, fabrikant van elektrische wagens, een totale waarde van ongeveer 20 miljard dollar krijgen – De Zweedse investeerder EQT Holding heeft zijn bod op Zooplus, een online shop voor dierenproducten, verhoogd. EQT Holding zou daarbij een bedrag van 3,36 miljard dollar willen betalen. Dat overtreft het bod dat de groep Hellman & Friedman had neergelegd. Een verdere biedoorlog is niet uitgesloten. 

Het bedrijf Fountain uit Eigenbrakel, aanbieder van drankenservices aan bedrijven, boekte tijdens de eerste helft van dit jaar een omzet van 10,3 miljoen euro. Dat was 14,1 procent meer dan dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf leed daarbij een verlies van 1,1 miljoen euro, tegenover een winst van 13.000 euro de eerste helft vorig jaar – De autogroep D’Ieteren sluit zijn onderhoudswerkplaatsen in Elsene en Drogenbos. De vestigingen zijn volgens de groep structureel verlieslatend. Een akkoord met de vakbonden over aanpassingen aan de arbeidscontracten kon niet worden bereikt. Er zijn door de sluiting 103 banen bedreigd – Het waterzuiveringsbedrijf Ekopak boekte tijdens de eerste helft van dit jaar een omzet van 4,49 miljoen euro. Dat was 16,1 procent minder dan dezelfde periode vorig jaar. Het nettoverlies liep daarbij op van 35.000 euro naar 363.000 euro.