Afrika kan leidinggevend fabrikant van autobatterijen worden
Posted by managing21 on mei 27th, 2023
Afrika moet belangrijke investeringen voorzien voor de productie van lithium-ionbatterijen. Daarmee kan het continent op de wereldwijde markt van elektrische voertuigen een sterke aanwezigheid creëren. Dat heeft Akinwunmi Adesina, president van de African Development Bank (ADB), gezegd. Adesina benadrukte daarbij dat Afrika met zijn enorme voorraden platina, kobalt, nikkel en lithium al over belangrijke troeven beschikt om een centrum voor de productie van batterijen te worden.
Akinwunmi Adesina benadrukte dat het belangrijk is dat Afrika zijn hulpbronnen benut en een belangrijke productie van lithium-batterijen opzet om zich op de markt voor elektrische wagens, die een wereldwijde revolutie doormaakt, een sterke positie uit te bouwen. Adesina benadrukte daarbij dat het continent van zijn fouten uit het verleden moet leren en er dit keer dient voor te zorgen dat de grondstoffen ter plaatse worden benut, zodat Afrika een actief deelnemer aan de evolutie naar de elektrische mobiliteit kan worden.
Goede positie
De president van de Afrikaanse ontwikkelingsbank beklemtoonde dat de wereldwijde verschuiving naar elektrische voertuigen Afrika in een goede positie plaatst om miljarden dollars aan particuliere investeringen aan te trekken. “Daarmee kan Afrika een belangrijke schakel worden om de wereldwijde transportsystemen duurzamer te maken”, benadrukte Adesina.
“Nu de wereld de overstap op elektrische voertuigen maakt, moet Afrika zich voorbereiden op de productie van lithium-ionbatterijen, zodat het continent in staat kan zijn om de toekomstige markt van elektrische voertuigen aan te boren”, beklemtoonde Adesina nog. “Dat is bijzonder belangrijk. Volgens sommige projecties kan die markt in de toekomst een waarde van enkele triljoenen dollar realiseren.”
“De bodem van Afrika bevat vele grondstoffen die voor de bouw van elektrische wagens van cruciaal belang zijn”, verduidelijkte Adesina. “Het continent herbergt 80 procent van de wereldwijde voorraden platina. Dat geldt ook voor 50 procent van de voorraden kobalt en 40 procent van de reserves nikkel. Bovendien zijn in de Afrikaanse ondergrond tevens aanzienlijke reserves lithium aanwezig. De kosten om in Afrika een fabriek voor de productie van lithium-ionbatterijen op te zetten, liggen drie keer lager dan in China en de Verenigde Staten.”
De markt van elektrische wagens staat in Afrika minder ver dan in verscheidene andere delen van de wereld. Het Afrikaanse continent is nog altijd vaak een bestemming van grote zendingen vervuilende wagens die in de geïndustrialiseerde wereld worden afgeschreven, maar op diverse Afrikaanse markten een tweede leven kunnen beginnen. Aan die trend blijkt voorlopig ook geen einde te zullen kennen.
Rijke landen schakelen steeds meer over op het gebruik van elektrische wagens, waardoor auto’s met verbrandingsmotoren wellicht nog sneller dan vandaag naar West-Afrika dreigen te zullen worden verscheept. Een groot deel van die vervuilende voertuigen komt terecht in Benin, één van de grootste Afrikaanse importeurs van gebruikte wagens.
Marokko
Aangezien het Afrikaanse continent een sterke bevolkingsaangroei kent, zal er ook de vraag naar betaalbare wagens toenemen. Hierdoor zal de verkoop van ingevoerde occasiewagens op de Afrikaanse markt nog verder toenemen. Volgens experts zal dit fenomeen ertoe leiden dat vele ecologische problemen zullen worden afgewenteld op landen die voor de klimaatcrisis het meest kwetsbaar zijn, waardoor hun eigen pogingen om de vervuiling van de planeet te verminderen, worden ondermijnd.
Er worden wel pogingen ondernomen om de ecologische voetafdruk van de Afrikaanse automarkt te verkleinen, maar over de resultaten van die inspanningen is weinig duidelijkheid. Drie jaar geleden sloten Benin en veertien andere leden van de Economic Community of West African States een akkoord om de emissies van hun autovloot te beperken.
Onder meer werd daarbij een maximumgrens afgesproken voor koolstofdioxide die door auto’s mochten worden uitgestoten. Tevens werd een ouderdomsgrens opgelegd aan auto’s die in de regio mochten worden ingevoerd. Maar er blijven vragen over de controles die op deze reglementering worden uitgevoerd.
Inmiddels zijn in Afrika anderzijds de eerste signalen van een lokale productie van elektrische wagens opgevangen. In Marokko wil het bedrijf Atlas E-Mobility van start gaan met de productie van elektrische wagens. Atlas E Mobility zou daarmee de eerste Afrikaanse elektrische auto op de markt brengen. Ook elders op het Afrikaanse continent wordt melding gemaakt van plannen om een productie van elektrische voertuigen te ontplooien.
Meer nieuwe over dit onderwerp:
-
Afrika blijft een belangrijke bestemming van vervuilende occasiewagens.
-
West-Afrikaanse landen willen de ecologische voetafdruk van hun wagenpark verkleinen.
-
Marokko wil over drie jaar de eerste elektrische wagen van Afrikaanse makelij bouwen.
-
Nigeria wil een eigen productie van elektrische wagens opzetten.
