Japan krijgt nieuw immigratiebureau voor gastarbeiders
Posted by managing21 on september 3rd, 2018
Japan zet een nieuw immigratiebureau op voor registratie van buitenlandse handarbeiders, die vanaf april volgend jaar in het land een vacature zullen kunnen invullen. Dat heeft de Japanse regering bekendgemaakt. Door een groot tekort op de binnenlandse arbeidsmarkt is het aantal gastarbeiders in Japan de voorbije jaren gevoelig toegenomen. In oktober vorig jaar werden in Japan 1,28 miljoen buitenlandse werknemers geteld. Dat betekende een verdubbeling tegenover vijf jaar voordien, toen de Japanse arbeidsmarkt slechts 680.000 gastarbeiders telde. Het Japanse immigratiebureau krijgt een budget van 3 miljard yen om de opvang te organiseren.
De Japanse arbeidsmarkt heeft tegenover buitenlandse werknemers steeds een strikt beleid gevoerd. Alleen voor hogere functies of gespecialiseerde opdrachten konden bedrijven een buitenlandse arbeidskracht aantrekken. De groepen gastarbeiders worden geleid door de Chinezen (370.000), gevolgd door Vietnamezen en Filipinos. “In wat een keerpunt zou kunnen zijn voor de Japanse arbeidsmarkt, verwacht de overheid honderdduizenden buitenlanders te accepteren voor banen op gebieden zoals de verpleging, landbouw, bouw, hotelsector, scheepsbouw, productie en visserij,” betoogt de krant Japan Times.
“Deze stap is nodig, want het land worstelt met een krimpende bevolking en een verkleinende arbeidsmarkt,” aldus nog de krant. “Twintig jaar geleden telde Japan nog een arbeidspopulatie van 86,99 miljoen mensen. Twee jaar geleden waren er nog slechts 76,65 miljoen kandidaten overgebleven. Om dat probleem aan te pakken, zullen nieuwe functies open worden gesteld voor arbeidskrachten die kunnen aantonen de Japanse taal te beheersen. Mogelijk zal het systeem later nog tot een aantal andere beroepen worden uitgebreid. Wel wordt opgemerkt dat de kandidaten slechts vijf jaar in Japan zullen kunnen blijven. Ze krijgen ook niet de mogelijkheid hun gezinsleden mee te brengen.”