managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Vijandigheid Trump tegenover windenergie bedreigt duizenden banen

Posted by managing21 on juli 28th, 2025

De vijandige houding van de regering van de Amerikaanse president Donald Trump tegenover windenergie bedreigt meer dan 17.000 arbeidsplaatsen. Dat blijkt uit een rapport van het Center for American Progress (CAP). Opgemerkt wordt dat een reeks presidentiële besluiten – waaronder het tijdelijk stopzetten van federale vergunningen voor windprojecten – op de sector van de windenergie een desastreus effect heeft. De One Big Beautiful Bill Act (OBBBA), die de belastingvoordelen voor windenergie en zonnekracht grotendeels beëindigt, verscherpt de druk verder.

“De regering van Donald Trump en de Republikeinen in het Amerikaans Congres blokkeren de windenergiesector van twee kanten tegelijk”, wordt in het rapport opgemerkt. “Door de tijdelijke blokkade op de vergunningverlening kunnen veel projecten niet starten, waardoor ze de deadline voor belastingvoordelen niet halen. Er blijven immers alleen nog belastingvoordelen voor projecten die binnen twaalf maanden na de inwerkingtreding van de OBBBA worden gestart. Hierdoor lopen vele projecten de financiering mis waarop ze mogelijk hadden gerekend.”

De studie toont dat ruim 17.000 banen verbonden zijn aan offshore windenergieprojecten die door het beleid van Donald Trump inmiddels zijn geannuleerd of opgeschort of ernstig bedreigd worden. Een deel van deze projecten wordt bovendien door de OBBBA-wetgeving bedreigd. Meer dan 75 procent van deze banen hangt samen met projecten die al federale vergunningen hebben of waarvan de bouw al begonnen is. Een groot deel van deze banen zal volgens het rapport pas gerealiseerd worden als het tijdelijke verbod wordt opgeheven en mogelijk helemaal niet als dat verbod te lang aanhoudt of de projecten hun belastingvoordelen verliezen.”

Daarnaast zouden volgens het rapport nog eens zo’n 25.000 directe en indirecte banen in de onshore windindustrie verbonden aan projecten die in ontwikkeling of in aanbouw zijn. Hoewel niet al deze projecten federale vergunningen vereisen, bevinden vier concrete windprojecten op federaal land – waarbij meer dan 1.900 arbeidsplaatsen zijn betrokken – zich momenteel al in een juridische en administratieve moeilijke situatie.

Gerichte aanvallen

“De aanvallen op windenergie vanuit het Witte Huis en het Congres kosten vele Amerikaanse banen en ondermijnen lokale economieën”, voeren de onderzoekers aan. “Terwijl Trump en zijn bondgenoten de windenergiesector afremmen, profiteren de producenten van olie en gas van de barrières die tegenover hun concurrenten worden opgeworpen. Het beleid van Trump en de OBBBA ondermijnen het groeipotentieel van windenergie. Ondanks de sterke uitgangspositie van de windenergiesector op het ogenblik van het aantreden van Donald Trump als Amerikaans president, blijven het Witte Huis en het Congres het steeds moeilijker maken om nieuwe windprojecten van de grond te krijgen.”

In januari vaardigde Donald Trump een presidentieel bevel uit dat alle federale goedkeuringen voor windenergie – inclusief vergunningen, leningen en recht van overpad – opschortte, in afwachting van een evaluatie van het federale vergunningsproces. Die evaluatie heeft echter nog geen duidelijke einddatum gekregen. Het besluit maakte ook een tijdelijk einde aan nieuwe offshore windleases in federale wateren en bevroor een landgebonden project dat al een federale goedkeuring had. Zeventien Amerikaanse staten zijn naar de rechter gestapt, maar de tijdelijke blokkade blijft voorlopig van kracht.

Daarnaast gaan Republikeinen in het Congres nog een stap verder door de goedkeuring van een begrotingsplan dat belastingvoordelen voor hernieuwbare energie afschaft, waardoor de financiering van windprojecten wordt bemoeilijkt. Volgens de onderzoekers zal het schrappen van deze stimulansen de groei van hernieuwbare energie-installaties het volgende decennium met naar schatting 41 procent verminderen.

“Al deze maatregelen vormen een dubbele klap voor de Amerikaanse windenergie”, stippen de onderzoekers aan. “Projecten moeten snel aanvangen om hun belastingvoordelen te behouden, maar kunnen vanwege het vergunningsverbod onmogelijk van start gaan. Daarbovenop verplicht een nieuwe richtlijn van het Amerikaanse ministerie van binnenlandse zaken tot een extra bureaucratische toetsing door hoge ambtenaren. Als gevolg daarvan dreigen veel projecten uiteindelijk te zullen sneuvelen. Dat zal tot een belangrijk verlies aan arbeidsplaatsen leiden en bovendien hogere energierekeningen voor de huishoudens opleveren.”