Japanse bedrijven trekken recordaantal aandeelhouders aan
Posted by managing21 on juli 24th, 2024
Japanse beursgenoteerde bedrijven hebben gezamenlijk meer dan 70 miljoen individuele aandeelhouders. Dat blijkt uit een rapport over de activiteiten op de beurzen van Tokio, Nagoya, Fukuoka en Sapporo het voorbije fiscale jaar, dat eind maart werd afgesloten. Het is de eerste keer dat de grens van 70 miljoen aandeelhouders wordt overstegen. Daarbij wordt gewag gemaakt van een toenemende interesse in beursactiviteiten, gedreven door een opwaartse trend in de Japanse aandelenkoersen.
Uit het rapport blijkt dat Japanse bedrijven op het einde van het voorbije fiscale jaar gezamenlijk 74,45 miljoen individuele aandeelhouders telden. Dat betekende een stijging met 4,62 miljoen eenheden tegenover het jaar voordien. Die toename moet volgens experts in belangrijke mate worden toegeschreven aan de stijging van de aandelenkoersen, waarbij de Nikkei Stock Average in februari een nieuwe recordhoogte van 39.098,68 punten bereikte.
Het vorige record werd in 1989 opgetekend, toen de beurs een niveau van 38.915,87 had laten optekenen door de hoogconjunctuur die het land destijds beleefde. Nadien volgde een sterke daling, waarbij de banken ongeveer 100 biljoen yen in slechte leningen dienden af te schrijven. De koersen van de Japanse aandelen zijn daarna vele jaren onder de recordniveaus gebleven. Op een bepaald ogenblik was er zelfs sprake van een daling tot minder dan 7.000 punten. Ingrepen van voormalig premier Shinzo Abe zorgde ruim tien jaar geleden voor het begin van een heropleving.
Chipbedrijven
De Japanse beurzen hebben het voorbije boekjaar een sterke groei laten optekenen, geholpen door de grote belangstelling van buitenlandse beleggers die het grootste deel van het handelsvolume op de beurs van Tokio voor hun rekening nemen. Het nieuwe record was volgens experts in grote mate te danken aan de sterke aankopen van aandelen uit de semiconductor-wereld, met onder meer goede prestaties voor ondernemingen zoals Nvidia, Tokyo Electron, Advantest en SoftBank.
Tegelijkertijd beslisten veel wereldwijde beleggers volgens experts hun portefeuilles uit China, waar de economie tekenen van vertragingen vertoonde, weg te halen en naar andere markten over te hevelen. “De recordwinsten van Japanse bedrijven en een verbeterd ondernemingsbestuur hebben de aantrekkingskracht van Japanse aandelen opgevoerd”, merkt Hiromi Yamaji, chief executive van de Japan Exchange Group, op.
Er is volgens Yamaji ook sprake van een generatiewissel. “Oudere Japanners stellen zich vaak terughoudend op om in aandelen te beleggen”, verduidelijkte hij. “Ze herinneren zich immers het trauma toen de Japanse zeepbel in het begin van de jaren negentig van de voorbije eeuw barstte. Velen zagen daarbij hun spaargeld in rook opgaan. Jongeren gaan echter minder onder die negatieve herinneringen gebukt.”
Op de vier Japanse aandelenbeurzen stonden eind vorig boekjaar in totaal 3.984 bedrijven genoteerd. Individuele aanhouders hadden daarbij een portefeuille met een gezamenlijke waarde van 170,49 biljoen yen in bezit. Dat komt overeen met een bedrag van 1,08 biljoen dollar. De waarde van de Japanse portefeuille aandelen liet daarmee tegenover het jaar voordien een groei met 39,23 biljoen yen optekenen.
De sterke stijging kan volgens het rapport ook worden toegeschreven aan de vernieuwing in januari van het belastingvrije investeringsprogramma Nippon Individual Savings Account, waarmee de Japanse overheid op een verschuiving van het sparen naar het beleggen in aandelen aanstuurde.
Het grootste deel van de aandelen was in handen van buitenlandse institutionele beleggers en particulieren, die 31,8 procent van de totale portefeuille in handen hadden. Dat is een nieuwe recordhoogte. Tegenover het vorige boekjaar was er sprake van een stijging met 1,7 procent. Trustbanken volgden met een aandeel van 22,1 procent op een tweede plaats. Daarmee werd voor het zevende achtereenvolgende jaar het niveau van 20 procent overschreden. Particuliere aandeelhouders hadden 16,9 procent van de totale portefeuille in handen.
Meer over dit onderwerp:
- In Japan hebben zorgverstrekkers meest last van stijve nekspieren
- Japan verplicht bedrijven beroep op gerecycleerd plastic te doen
- Handelstekort Japan tijdens eerste helft van dit jaar gehalveerd
- Fukushima stopt met tijdelijke huisvesting voor slachtoffers kernramp
- Vastgoedprijzen in centrum van Tokio dit jaar met 16 procent gedaald
