Uitstekend jaar voor aandelen Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen
Posted by managing21 on december 29th, 2024
Een recordjaar voor reizen in de Verenigde Staten heeft de luchtvaartmaatschappijen op de beurzen een uitstekend jaar bezorgd. Rekening houdend met het feit dat de maatschappijen ook in de toekomst op een verdere winstgroei zullen mogen rekenen, biedt de aandelen van de carriers ook volgend jaar op de beurzen een hoopvolle omgeving. Dat staat in een rapport van Peyton Forte, analiste bij het persbureau Bloomberg.
“De S&P Supercomposite Airlines Index is dit jaar met 60 procent gestegen, tegenover een groei met 27 procent voor de algemene S&P 500 Index”, merkt Forte op. “Daarmee is 2024 voor de sector sinds 2014 het beste jaar geworden. Het is ook van toen geleden dat de S&P Airlines beter heeft gepresteerd dan de S&P 500 Index. De aandelen van United Airlines, die in de luchtvaart de beste prestaties lieten optekenen, wonnen dit jaar 144 procent aan waarde. In de S&P 500 konden slechts drie andere bedrijven een sterkere groei melden.”

Geen enkele Amerikaanse vliegtuigmaatschappij won op de beurs dit jaar meer aan waarde dan American Airlines. – Foto: American Airlines
Verwezen wordt dat de reislust van de Amerikaanse bevolking tot een absolute piek is gestegen. “Het voorbije jaar omvatte onder meer de tien drukste reisdagen uit de geschiedenis van de Transportation Security Administration”, betoogt Forte. “Die reislust vormt één van de redenen waarom de aandelen van de sector zich van een inzinking halverwege het jaar hebben hersteld. Anderzijds moet worden vastgesteld dat de capaciteit van de luchtvaartmaatschappijen slechts een beperkte uitbreiding heeft gekend, onder meer omdat luchtvaartmaatschappijen op onrendabele routes bezuinigen.”
Voorspellingen van de financiële dienstverlener Barclays geven aan dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hun aanbod aan zetels met minder dan 3 procent zullen uitbreiden. Dat cijfer ligt onder het niveau dat de trends op lange termijn voor de uitbraak van de covid-pandemie lieten veronderstellen.
“Bovendien zijn vele beleggers van oordeel dat de aandelen van de luchtvaartmaatschappijen goedkoop worden verhandeld”, merkt Brandon Oglenski, analist bij Barclays, op. Oglenski geeft zelf de voorkeur aan traditionele luchtvaartmaatschappijen zoals United Airlines en Delta Air Lines. Daarbij verwijst hij naar het premium reisaanbod en de internationale exposure van de betrokken carriers. Daarnaast opteert Oglenski ook voor Alaska Air Group en Frontier Group Holdings, die volgens hem van hun vernieuwde frequent flyer-programma’s kunnen profiteren.
“Deze achtergrond geeft aanleiding tot optimistische spellingen voor het komende jaar”, merkt Oglenski op. “Er kan worden vastgesteld dat de basisprincipes van de luchtvaartmaatschappijen tot 2025 een aanzienlijke verbetering laten registreren. Dit vormt bij veel carriers een basis voor een sterke marge en positieve winstvooruitzichten.”
Peyton Forte merkt op dat de verbeterde vooruitzichten al bij vele financiële updates in de sector zichtbaar zijn. “JetBlue Airways, Southwest Airlines en American Airlines Group hebben allemaal hun winstprognoses voor het vierde kwartaal verhoogd”, werpt Forte op. “Dit is een weerspiegeling van de sterke vraag naar vakantiereizen, hogere vliegtarieven en lagere brandstofprijzen.”
Versoepelde regelgeving
Daarnaast wijst Forte op de impact van het optimisme dat Donald Trump na zijn aantreden als volgende president van de Verenigde Staten de regelgeving van de sector zal versoepelen. “Leidinggevenden uit de industrie rekenen erop dat de beloftes van Trump over een deregulering en lagere belastingen de vraag waarschijnlijk verder zullen stimuleren en een grotere tolerantie zal tentoon spreiden tegenover fusies dan de regering van zetelend president Joe Biden, die luchtvaartmaatschappijen onder druk zette over kwesties zoals automatische restituties en een fusie tussen JetBlue en Spirit Airlines blokkeerde.
Grace Lee, analist bij het Columbia Dividend Opportunity Fund, zegt het onwaarschijnlijk te achten dat een drastische reorganisatie in de luchtvaart hoog op de prioriteitenlijst van Trump staat. Daarentegen verwijst Lee naar de opstelling van managementteams, die zich volgens haar vaak optimistischer opstellen over een verbetering van de activiteit in de sector.
Luchtvaartmaatschappijen ervaarden na de covid-pandemie moeite om de capaciteit aan te passen aan de vraag en moesten hun routes uitbreiden om gelijke tred te houden met de opstoot van het zogenaamde revenge travel en vervolgens hun groeiplannen opnieuw terugschroeven nadat die piek was verdwenen. “Dat onevenwicht was het meest uitgesproken bij op binnenlandse vluchten gerichte budgetmaatschappijen die zich op binnenlandse vluchten toespitsten en nu overstappen op luxere vliegervaringen om reizigers met grotere budgetten aan te trekken”, stipt Forte aan.
Deutsche Bank voorspelt dat de kloof tussen de winnaars en verliezers in de sector groot zal zijn. “Delta Air Lines, American Airlines en United Airlines zullen volgend jaar ongeveer 90 procent van de operationele en belastingvrije winsten in de sector realiseren”, wordt daarbij opgemerkt. “Duidelijk is dat de sector de laatste maanden van 2024 een dramatische ommekeer heeft doorgemaakt en dat er nog wat terrein moet worden ingehaald.”
“Kosten die voortvloeien uit het verlengd gebruik van oudere vliegtuigen vanwege vertragingen bij de levering van vliegtuigen bij Boeing en de volatiliteit van de olieprijs blijven belangrijke risico’s, waardoor veel investeerders aan de zijlijn blijven staan”, merkt Forte nog op. “Zelfs met de laatste rally van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen ligt de index van de sector nog steeds meer dan 10 procent lager ten opzichte van de niveaus van begin dit decennium.”
Het fonds US Global Jets ETF stipt echter aan opgemerkt te hebben dat een aantal beleggers zich aan dalende aandelenprijzen te verwachten. “Dit lijkt aan te geven dat sommige vermogensbeheerders er niet van overtuigd zijn dat de rally van 36 procent dit jaar houdbaar is”, wordt er daarbij opgemerkt.
Meer over dit onderwerp:
- Verschillende vliegtuigmaatschappijen schorten verbindingen met Rusland op
- Bij vliegtuigbouwer Boeing zijn alle productielijnen opnieuw operationeel
- Zuid-Korea beleeft de zwaarste vliegtuigcrash in drie decennia
- Artificiële intelligentie bezorgt American Airlines superieure klantentevredenheid
- Brussels Airlines breidt vloot Airbus A320neo met drie extra toestellen uit