managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Procter & Gamble blijft grootste adverteerder

Posted by managing21 on november 20th, 2006

De honderd grootste adverteerders van de wereld zullen dit jaar wellicht samen meer dan 100 miljard dollar bedragen. Nochtans hebben de reclamebestedingen van deze groep het voorbije jaar slechts een bescheiden groei van 4,5 procent gekend. Voor dit jaar wordt met een grotere groei rekening gehouden. Dat blijkt uit de twintigste editie van het jaarlijkse Global Marketers Report.

Procter & Gamble blijft de grootste reclamebesteder van de wereld en komt voor 2005 aan een totaaluitgave van 8,19 miljard dollar. Dat is bijna dubbel zoveel als Unilever, dat zijn bestedingen met 21,9 procent deed stijgen tot 4,27 miljard dollar. Daarmee springt Unilever over General Motors (4,17 miljard dollar), de nummer twee van vorig jaar.

Procter & Gamble zette vorig jaar zwaar de schaar in zijn mediabudget, dat nog slechts met 2,6 procent toenam. Het jaar voordien werd onder invloed van de overname van Gillette een reclamegroei van 17,6 procent gerealiseerd. Globaal stegen de mediabesteding van de honderd grootste adverteerders met 5,1 procent. Ook dat is een zware afremming na een stijging van 12,1 procent vorig jaar.

Die vertraging was volgens het magazine Advertising Age wel voorspelbaar, aangezien het vorige jaar geen grote evenementen kende zoals de Olympische Spelen, een Europees voetbalkampioenschap of Amerikaanse presidentsverkiezingen. Dergelijke evenementen trekken immers niet alleen de grote adverteerders aan, maar drijven door een schaarste aan beschikbare ruimte ook de prijzen op.

De honderd grootste adverteerders besteedden vorig jaar 47,4 miljard dollar aan reclame in Amerikaanse media. Dat is 48,2 procent van de wereldwijde bestedingen, 1,7 procent minder dan het jaar voordien. Europa haalde 30,2 miljard dollar naar zich toe. Dat is 30 procent van de wereldwijde reclamebudgetten. Azie kwam aan 15,6 miljard dollar. In China werd er wel een groei van 39 procent opgetekend.

De grootste reclamecategorie is de automobielsector, waar vorig jaar 22,8 miljard dollar werd geinvesteerd. Dat is een groei van amper 2,3 procent. Ook media en entertainment kenden slechts een groei van amper 1,1 procent tot 11 miljard dollar. In de voedingsector bleef de groei eveneens beperkt tot 1,5 procent en werd een besteding van 8,13 miljard genoteerd. Allen bij de verzorgingsproducten was er een groei van 7,8 procent tot 19,5 miljard dollar genoteerd.

Tijdens de eerste negen maand van dit jaar werd er echter een groei van 6,2 procent opgetekend. Daardoor wordt aangenomen dat de mediabestedingen van de honderd grootste adverteerders van de wereld dit jaar de kaap van de 100 miljard dollar zullen overschrijden. De groep vertegenwoordigt ongeveer een kwart van de wereldwijde mediabestedingen.