managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Burger King wordt diervriendelijk

Posted by managing21 on maart 29th, 2007

Het Amerikaanse Burger King, de tweede grootste fastfoodketen van de wereld, is gestart met het gebruik van eieren en varkensvlies van dieren die niet in legbatterijen of vetmesterijen zijn gehouden. Amerikaanse dierenrechtenorganisaties spreken over een historische stap. Bovendien stipte de keten aan voortaan voorrang te zullen geven aan toeleveranciers die hun kippen met gas in plaats van elektroshocks laten verdoven vooraleer ze geslacht worden.

Burger King maakte bekend de volgende maanden in totaal twee procent van zijn eieren te zullen afnemen van leveranciers die geen gebruik maken van legbatterijen. Tevens zou tien procent van het varkensvlees afkomstig moeten zijn van boerderijen die hun dieren niet opsluiten, maar de nodige vrijheid geven. Deze percentages zouden nadien verder opgedreven naarmate meer boeren op meer diervriendelijke systemen overstappen en ook de prijzen van deze producten zullen dalen.

“Zelfs al blijft de actie van Burger King heel bescheiden, toch zijn dierenrechtenorganisaties en marketeers ervan overtuigd dat deze beslissing heel veel druk zal zetten op andere restaurant- en voedingsketens om op dezelfde praktijken over te schakelen,” aldus The New York Times. “Maatschappelijke verantwoordelijkheid en sociaal bewustzijn worden voor de consument veel belangrijker,” stipte een woordvoerder van Technomic, een consulent voor de voedingsindustrie, aan. “De sector zal zich steeds meer verplicht voeren om ook die richting uit te gaan.”

Volgens Wayne Pacelle, voorzitter van de Humane Society of the United States, neemt Burger King met dit initiatief op het vlak van dierenwelzijn een voorsprong tegenover zijn concurrenten. “Dit is een belangrijk signaal om de hele sector te hervormen,” aldus Pacelle. Dierenwelzijnorganisaties krijgen van het publiek dan ook steeds meer bijval van het grote publiek.

Zo maakte topchef Wolfgang Puck bekend alleen producten te gebruiken van dieren die onder optimale omstandigheden werden gekweekt. Smithfield Foods, de grootste Amerikaanse verwerker van varkensvlees, stelde eerder al de afname van dieren uit vetmesterijen het volgende decennium te zullen afbouwen. In een aantal Amerikaanse staten en steden mogen restaurants ook geen foie gras meer serveren.

De beslissing van Smithfield is volgens Temple Grandin, dierwetenschapper aan de Colorade State University, grotendeels wel te wijten aan de vragen die grote klanten zoals McDonald’s begonnen te stellen over de praktijken in de vetmesterijen. “Wanneer de grote bedrijven beginnen te bewegen, moet heel de industrie volgen,” voerde Grandin aan.