managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Hernieuwbare energie volgend jaar wereldwijd grootste bron van elektriciteit

Posted by managing21 on augustus 6th, 2025

Uiterlijk volgend jaar zal hernieuwbare energie steenkool wereldwijd verdringen als belangrijkste bron van elektriciteit. Dat blijkt uit nieuwe prognoses van het International Energy Agency (IEA). Volgens het rapport zou die omslag zelfs mogelijk al dit jaar kunnen plaatsvinden.

De opmars van hernieuwbaar wordt vooral gedreven door de razendsnelle groei van windenergie en zonnekracht. Samen produceerden die bronnen vorig jaar meer dan 4.000 terawattuur (TWh). Volgend jaar zou die productie de grens van 6.000 terawattuur overschrijden.

Windenergie en zonnekracht liggen wereldwijd steeds vaker onder vuur van rechtse populistische politici, zoals de Amerikaanse president Donald Trump en de Britse partij Reform van Nigel Farage. Toch zullen beide bronnen meer dan 90 procent van de groei in de wereldwijde elektriciteitsvraag tot 2026 opvangen. Een bescheiden toename van de productie van waterkracht versterkt die trend.

Ook kernenergie en gas zullen volgend jaar recordniveaus bereiken. Tegelijkertijd daalt de productie uit steenkool, vooral door een terugval in China en de Europese Unie. Hierdoor neemt ook de uitstoot van elektriciteitssector af.

Het internationaal energiebureau wijst erop dat de verschuiving naar hernieuwbaar uiterlijk in 2026 zal plaatsvinden. Op dat ogenblik zullen hernieuwbare bronnen naar verwachting 36 procent van de wereldwijde elektriciteitsvoorziening leveren. Het aandeel van steenkool zakt dan naar 32 procent. Dat is het laagste niveau in een eeuw tijd.

In 2005 hadden windenergie en zonnekracht in de wereldwijde elektriciteitsproductie een gezamenlijk aandeel van 1 procent. In 2015 was dat aandeel gestegen tot 4 procent. Vorig jaar werd een niveau van 15 procent bereikt. Dit jaar zou het aandeel uitkomen op 17 procent, om volgend jaar verder op te lopen naar bijna 20 procent. 

De wereldwijde afname van elektriciteit uit steenkool is vooral te danken aan dalingen in China en de Europese Unie, die slechts gedeeltelijk worden gecompenseerd door stijgingen in de Verenigde Staten, India en andere Aziatische landen. Volgens het internationale energiebureau kan dit fenomeen worden verklaard door een aanhoudende groei van hernieuwbare energie en een toenemende overschakeling van steenkool naar gas in meerdere regio’s. De productie van gasgestookte centrales zou volgens de ramingen dit jaar en volgend jaar met 1,3 procent toenemen.

De nieuwe recordproductie van kernenergie volgend jaar zal volgens het rapport worden gedragen door de heropstart van een aantal centrales in Japan, een robuuste productie in Frankrijk en de Verenigde Staten en de activering van nieuwe reactoren in China, India en Zuid-Korea.

“De omslag naar windenergie en zonnekracht voltrekt zich ondanks het vooruitzicht dat de wereldwijde elektriciteitsvraag de volgende twee jaar aanzienlijk sneller zal groeien – met respectievelijk 3,3 procent en 3,7 procent – dan het gemiddelde van 2,6 procent dat tussen 2015 en 2023 werd geregistreerd”, werpt het internationaal energiebureau op. “Die extra vraag komt vooral uit de industrie, huishoudelijke apparaten, de toenemende inzet van airconditioning, de elektrificatie van de verwarming en het transport en de uitbreiding van datacenters.”