managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Studiekeuze moet meer worden gestuurd

Posted by managing21 on april 3rd, 2007

De studiekeuze van jongeren moet meer worden gestuurd. Dat zegt Robert Voorhamme, schepen van onderwijs van de stad Antwerpen naar aanleiding van de voorstelling van de Antwerpse Arbeidsmarktmonitor. Bij de keuze van een studierichting laten jongeren zich volgens Voorhamme immers teveel leiden door hun vriendennetwerk dan door een inzicht in de eigen mogelijkheden en de latere professionele kansen.

werkend1x.jpg
Een goede studiekeuze is in grote mate bepalend voor slaagkansen op de arbeidsmarkt. Maar het is volgens Robert Voorhamme al bij die keuze dat het vaak verkeerd loopt. “Op die leeftijd zijn weinigen in staat onafhankelijk de juiste keuzes te maken, gebaseerd op hun eigen talenten en de toekomstmogelijkheden op de arbeidsmarkt,” benadrukt hij. “Toch worden jongeren steeds onafhankelijker bij die keuzes en wordt de beslissingsmacht van de ouders steeds kleiner.”

De Antwerpse onderwijsschepen voegt er aan toe dat jongeren bovendien vaak zelfs niet vanuit hun eigen standpunt een studiekeuze maken, maar zich laten sturen door hun vriendennetwerk. Ook blijven studiekeuzes die in het bedrijfsleven al lang achterhaald zijn, zoals handel, bijzonder populair. Die richtingen zouden volgens Robert Voorhamme dan ook best een andere invulling krijgen.

In samenwerking met VDAB en RVA wil het Antwerpse stadsbestuur die studiekeuzes dan ook van dichterbij volgen en waar nodig bijsturen. “Ook werkzoekenden moeten nauwer opgevolgd worden,” voert Robert Voorhamme aan. “We moeten er voor zorgen dat mensen geen maanden lang in de werkloosheid blijven. Naarmate de tijd vordert, wordt het immers steeds moeilijker om de goede arbeidsattitude weer aan te nemen.”
voorhamme1x.jpg

Een gerichte werking werpt volgens de Antwerpse schepen duidelijk zijn vruchten af. “Dat blijkt uit de Antwerpse Arbeidsmarktmonitor,” voert hij aan. “Zo is het aantal werkzoekende jongeren in de wijk Antwerpen-Noord, een buurt met een hoge werkloosheid, sneller gedaald dat het gemiddelde Antwerpse cijfer. Ook bij allochtonen hebben we de werkloosheid versneld kunnen terugdringen.”

Toch ligt de werkloosheidsgraad in Antwerpen nog altijd op 14 procent. Dat is het dubbele van het gemiddelde van de Vlaamse centrumsteden. Met 5,3 procent heeft Roeselare de laagste werkloosheidsgraad. Op het gebied van arbeidsspanning scoort Antwerpen echter al veel beter. Tegenover elke vacature staan er zeven werkzoekenden. Dat benadert het Vlaams gemiddelde van zes werklozen per vacature. Het slechtste scoort Gent, waar men zestien werkzoekenden telt per vacature.