managing21.be

Managing21: een blik op het heden en de toekomst van de economie.

Laadstations vormen interessante hefboom voor lokale economie

Posted by managing21 on september 5th, 2024

Laadstations voor elektrische voertuigen kunnen voor de lokale economie een belangrijke hefboom betekenen. Dat blijkt uit een rapport van wetenschappers aan het Massachusetts Institute of Technology (MIT). Opgemerkt wordt dat bedrijven in de nabijheid van een laadstation op duizenden dollars extra inkomsten per jaar kunnen rekenen. Er wordt aan toegevoegd dat de stijging het meest uitgesproken blijkt voor bedrijven in gebieden met weinig middelen. De wetenschappers zeggen te hopen dat het onderzoek een holistischer beeld schetst van de bredere voordelen die laadstations voor elektrische voertuigen kunnen bieden.

De onderzoekers kwamen tot de vaststelling dat de opening van een laadstation in Californië in 2019 de jaarlijkse uitgaven bij elk nabijgelegen bedrijf met gemiddeld ongeveer 1.500 dollar verhoogde. Tussen januari 2021 en juni 2023 bleek er nog eens een extra besteding van 400 dollar. “Deze bevindingen kunnen ook de inkomstenstroom voor de eigenaars en uitbaters van laadstations diversifiëren en kunnen voor laadstations van elektrische voertuigen beter geïnformeerde bedrijfsmodellen creëren”, merkt onderzoeksleider Yunhan Zheng, transportspecialist bij het Massachusetts Institute of Technology.

Laadstations bieden voor hun onmiddellijke omgeving een belangrijke economische meerwaarde. – Foto: Chargepoint

Het verhogen van het aantal laadstations voor elektrische voertuigen wordt gezien als een belangrijke voorwaarde voor de overgang naar een meer milieuvriendelijke, geëlektrificeerde transportsector. Daarom heeft de regering van de Verenigde Staten drie jaar geleden een bedrag van 7,5 miljard dollar toegezegd om een ??nationaal netwerk van openbare laadstations voor elektrische voertuigen te bouwen. Maar er zal ook een groot bedrag aan particuliere investeringen nodig zijn om laadstations alomtegenwoordig te maken.

“De Verenigde Staten investeren veel in laders van elektrische voertuigen en moedigt de adoptie van elektrische wagens echt aan, maar veel providers van laadstations kunnen op dit moment niet genoeg geld verdienen”, merkt Zheng op. “De stap naar winstgevendheid is voor die partijen een grote uitdaging.”

Voorstanders van elektrische wagens beweren al lang dat de aanwezigheid van laadstations voor de omliggende gemeenschappen economische voordelen oplevert, maar die beweringen waren meestal gestoeld op kleinschalige steekproeven. De studie van Yunhan Zheng richtte zich echter op gegevens van meer dan 4.000 laadstations in Californië en 140.000 bedrijven die zich in de omgeving van die locaties bevonden.

De onderzoekers stelden vast dat de opening van een laadstation de jaarlijkse uitgaven bij nabijgelegen vestigingen in 2019 met gemiddeld 1,4 procent verhoogde, terwijl januari 2021 tot juni 2023 nog eens een toename met 0,8 procent kon worden opgemerkt. Om de impact van de covid-pandemie te minimaliseren werden de resultaten van het jaar 2020 uit het onderzoek weggelaten. De extra inkomsten per individueel bedrijf lijken door de opening van een laadstation relatief beperkt te blijven, maar in totaal betekent dit voor de lokale economie wel een toename van duizenden dollars aan consumentenbestedingen. Concreet vertalen die percentages zich in 2019 naar bijna 23.000 dollar aan cumulatieve uitgavenstijgingen, terwijl er van januari 2021 tot en met juni 2023 nog eens sprake is van 3.400 dollar bijkomende bestedingen.

De opmerkelijke vertraging van de extra inkomsten tussen deze twee periodes kan volgens Zheng aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. Onder meer moet volgens de wetenschapper worden gewezen naar een mogelijke verzadiging van het netwerk laadstations, wat tot een lager gebruik van elke individuele locatie leidt. Bovendien hebben de algemene bestedingen van de consumenten na de covid-pandemie zich niet onmiddellijk tot hun vroegere niveaus hersteld.

Ondanks deze daling zou de jaarlijkse impact van een laadstation op alle omliggende bedrijven echter nog steeds ongeveer 11,2 procent van de gemiddelde installatiekosten van een standaard laadstation dekken. In beide tijdsperioden waren de uitgavenstijgingen het hoogst voor bedrijven die zich binnen een straal van ongeveer 150 meter afstand van de nieuwe stations situeren. De toenames waren ook aanzienlijk voor bedrijven in achtergestelde regio’s en gebieden met lage inkomens.

“De positieve impact van de laadstations op bedrijven blijft niet beperkt tot enkele buurten met een hoog inkomen”, betogen de onderzoekers. “Dit benadrukt het belang voor beleidsmakers om laadstations voor elektrische wagens te ontwikkelen in gemarginaliseerde gebieden. De stations bevorderen immers niet alleen een gezondere leefomgeving, maar dienen tevens als een katalysator voor de verbetering van de economische vitaliteit.”

Interessant bedrijfsmodel

Zheng gelooft dat de bevindingen een belangrijk signaal kunnen zijn voor de ontwikkelaars van laadstations die de winstgevendheid van hun projecten willen verbeteren. “Het gezamenlijke bedrijfsmodel van tankstations en gemakswinkels kan dan ook op laadstations voor elektrische voertuigen worden toegepast”, werpt de wetenschapper op. “Traditioneel zijn veel tankstations aangesloten bij winkelketens, waardoor de uitbaters zowel brandstof kunnen verkopen als klanten kunnen aantrekken om hun inkomstenstroom te diversifiëren. Leveranciers van laadstations voor elektrische voertuigen kunnen een soortgelijke aanpak overwegen om de positieve impact van laadstations te internaliseren.”

De studie toont volgens Zheng verder aan dat nieuwe financieringsmodellen de creatie van laadstations kunnen ondersteunen. “Onder meer zouden de bouwkosten van de laadstations door meerdere bedrijven kunnen worden gedeeld”, werpt de wetenschapper op. “Alle ondernemingen in de omgeving kunnen immers van de inplanting van een nieuw laadstation profiteren.”

“Een groot aantal studies heeft zich gericht op de effecten van traditionele transportinfrastructuur, zoals treinstations en bushaltes, op de detailhandel”, stippen de onderzoekers aan. “Maar dit fenomeen geldt ook voor de laadstations, een nieuwe transportinfrastructuur die een positief effect op het lokale bedrijfsleven kan hebben.” De positieve impact zou volgens de wetenschappers de creatie van laadnetwerken kunnen versnellen, maar Zheng waarschuwt wel dat er meer onderzoek nodig is om te begrijpen in hoeverre de bevindingen van de studie kunnen worden geëxtrapoleerd naar andere gebieden.

Meer over dit onderwerp: